Z príbehu do príbehu - Dizajnéri/ky divadelného kostýmu

Dátum: 03.09.2019 17:00
Lokalita: Dom umenia Piešťany
Typ aktivity: Výstava, expozícia, vernisáž
Organizátor: Divadelný ústav a Dom umenia Piešťany
Popis:

Výstava divadelných kostýmov a tvorby kostýmových dizajnérov a dizajnérok vo svojom umelecko-odbornom stvárnení dokumentuje takmer celé dejiny kostýmového výtvarníctva na Slovensku. Umelecká stopa kostýmových dizajnérov je nezmazateľná takmer vo všetkých divadlách na Slovensku. Ich tvorivé výsledky predstavujú neodmysliteľnú súčasť dejín nášho divadla.

Výstava zachytáva celý príbeh vzniku divadelného kostýmu – od počiatočného návrhu až po jeho výslednú podobu na javisku. Od prvotnej eufórie, myšlienky, režijnej interpretácie, veľkého množstva skíc a náčrtov, výberu a kombinovania látok, vzorkovníc a rôznych štylizácií až po finálny výsledok. Je to sonda do tvorivých metód kostýmových dizajnérov a dizajnérok, do ich dialógov s prítomnosťou a minulosťou a do imaginácie, ktorú uplatňujú v kostýmovej tvorbe. Desiatky vybraných kostýmových výtvarníkov a výtvarníčok, rozdielnosti v ich uvažovaní a prístupy k uchopeniu témy ponúkajú pestrú a obsažnú koláž prezentovaných artefaktov. Rukopis každého kostýmového dizajnéra má osobitý štýl, individuálny výraz a používa svojbytné výrazové prostriedky. Množstvo výtvarných techník a rukopisov nie je súborom receptov ani predpisom, akými sa v tejto oblasti uberať. Je to vesmír inšpirácií a priestoru pre vytváranie vlastných príbehov.

Vernisáž výstavy Z príbehu do príbehu – Dizajnéri/ky divadelného kostýmu sa uskutoční v utorok 3. septembra 2019 o 17.00 hod v Dome umenia v Piešťanoch. Výstava potrvá do 29. septembra 2019.

Výtvarníčka: Mária Čorejová
Obec: Piešťany
Adresa: Nábrežie Ivana Kraska 1, 921 01 Piešťany
Okres: Piešťany
GPS súradnice: 48.5918, 17.8403
Kraj: Trnavský kraj
Vstupné: Zadarmo
Kontakty:
http://domumenia-piestany.sk/
Anna Močková, Mgr. art. Miroslava Daubrava, ArtD.
dom-umenia@slovanet.sk; miroslav.daubrava@theatre.sk
+ 421 33 24 58 100, +421 2 2048 302